Alışveriş merkezlerinde, okuduğumuz dergilerde, otobüs duraklarının panolarında,  apartmanların yan duvarlarında gördüğümüz; baktıktan sonra tekrar tekrar incelediğimiz moda fotoğrafları…

Model seçiminden, makyajına ; mekan tercihinden, teknik ekipmanlara kadar çok geniş ve profesyonellik isteyen bir yelpaze. Sitemize yöneltilen moda fotoğrafçılığı hakkındaki soruları ünlü Moda – Reklam fotoğrafçısı Barış Aydın’a sizler için sorduk. Bu keyifli röportajımızdan, sizlerin de aklına takılan soruların cevaplarını bulmanızı diliyoruz.

baris_aydin_fotograf

  • Barış Bey, öncelikle Dslr Fotoğraf röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Klasik bir başlangıç sorumuz var bunu size de yöneltmek istiyoruz. Kısaca Barış Aydın kimdir ?

Ben de size teşekkür ederim Fotoğraf’a değer katan bir proje yönettiğiniz ve benide röportaja dahil ettiğiniz için. Reklam ve Moda fotoğrafçılığı alanında profesyonel çalışmalar yürüten,Kars’da doğan İstanbul’da yaşayan ve yaşamaktan keyif alan biriyim.

  • Portfolyonüze baktığımızda modelli çekimleriniz ön planda. Fotoğrafçılıkta belli bir alanda profesyonelleşmenin, her zaman fotoğrafçının yararına olur diye bir görüş vardır. Buna katılıyor musunuz ?

Hizmet verdiğiniz alanda uzmanlaşmanız elbette sizin yararınıza olur.Profesyonel Fotoğrafçılık içerisinde de herşeyi çekmek yerine bir alanda profesyonelleşmek daha başarılı bir yol çizer size.Eğer tencere tava çekiyorsanız moda fotoğrafı çekemezsiniz demiyorum, ama iş alamazsınız.

Aynı şey tersi içinde geçerli.Profesyonelliği, amatörlükten ayıran şey: bu işten para kazanmanızdır. Yani karşınızda para veren bir müşteri var. Bu yüzden sattığınız şeyi iyi bilmelisiniz.

baris_aydin_fotograf_3

  • Fotoğraf çekimlerine ; model,harici ışık, makyaj, kapalı mekanlar gibi unsurlar eklenince el altında tutmanız gereken enstrumanlar artıyor. Modelli çekimlerinizde kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz ? Dikkatinizi toplamada ve çekeceğiniz konuya odaklanmada uyguladığınız püf noktalar var mı ?  

Doğru bir strateji ile her fikir başarıya ulaşır.Planlı ve zeki olmak zorundasınız. Ekibinizi iyi seçmeniz gerekir, görev dağılımını yapmalı ve bu süreci iyi yönetmelisiniz.
Yaptığımız çekimin niteliğine göre ekip sayısı farklılık gösteriyor.Profesyonel ekiple çalışmanın iyi tarafı herkes duracağı yeri ve yapacağı işi biliyor olmasıdır. Özetle : İyi enerji, İşe erken başlamak, sırası ile her şeyin hazır olması. Müşterilerin işe geç gelmesini saymazsak  panik yapacak bir şey yok…

  • Peki mekan seçimlerinizde en çok nelere dikkat ediyorsunuz ? Bir bölümden ışık alması, güvenli olması gibi unsurlar sizin için önemli mi ?

Öncelikle çekimini yapacağımız ürünle ortak özelliklere sahip olmalı mekan. Birden fazla ürün çekimi yapılacaksa bunun için yeterli olup,olmadığına bakıyorum.
Tabi belirli bir konsept doğrultusunda çekim yapıyorsak styling ve mekan dekoruda buna göre şekilleniyor.Model mekanla bütünlük kazandığı zaman ortaya çıkıyor güzel fotoğraf. Diğer bileşenleride buna göre kurgulamalısınız. Saçı,makyajı,mekan ve model aydınlatması… O fotoğrafın o mekanda yaşadığını hissettirmelisiniz yani.

baris_aydin_fotograf_2

  • Bir reklam ya da serbest bir çekim yaptığınızda profesyonel modeller mi tercih ediyorsunuz ? 

Model fotoğrafta görünen en etkin rollerden birine sahiptir. Profesyonel bir set, ekip ve ekipmanı ile çalışıyorsam kesinlikle modelinde profesyonel olmasını tercih ederim.

  • Modelli çekimlerde en sıkıntı yaratan konuların başında, acemi bir modelle çalışıldığında “Poz Verdirme” sorunu olabiliyor. Modele müdahaleniz ne derecede oluyor ?

İşte bu yüzden profesyonel modellerle çalışıyorum.

Modelin öncelikle bakmayı bilmesi ve karakteristik bir yüze sahip olması önemlidir benim için. Bedenini kullanmasını bilmesi. Kendisinin ve yaptığı işin farkında olması.
Cast’tan sonra çalışacağımız modelle toplantı yapıp çekim konusunda brief veriyoruz. Fotoğraf çekimi zamanı konsepte bağlı kalarak birtakım müdahaleler de bulunuyorum.

Örnek vermek gerekirse: Sabit bir ışıkta harektli bir fotoğraf çekiyorsak, ışıktan ayrılmaması gerektiğini,  hareket ederken hangi elini ve ayağını kullanması gerektiğini vs… gibi müdahalelerde bulunuyorum.

 

baris_aydin_fotograf_1

 

  • Özellikle son dönemlerde amatör fotoğrafçılar için, kadın modelli çekimler arttı. Bunlar için artık herkesin standarta bağladığı mekanlar var. Örnek vermek gerekirse bir buğday tarlası, eski bir ev ya da yol kenarı gibi.  Mekan seçimi konusunda ; ışık ,güvenlik,mekan güzelliği,konulu bir çekim ise konuya uygun kriterleri belirlemede amatör fotoğrafçılara ne gibi önerileriniz olabilir ?

Öncelikle fotoğrafı kurgulamaları gerekir. İyi fotoğraf sadece fotoğrafçıya bağlı bir şey değildir. Doğru mekan seçimi, iyi saç makyaj, Styling,kontrollü ışık…

Yeterli ekipman ve tabiki profesyonel model. Hayal etmekten ve denemekten vazgeçmesinler. Sektördeki profesyonel fotoğrafçılarla iletişime geçmekten çekinmesinler.
İyi bir fotoğrafçı olmanın yolu birazda iyi bir asistan olmaktan geçer. Ve tabiki dünyaya bakmak modayı takip etmek birçok şeyden beslenmek gerekir. Çocukluk ve emeklilik arasına sıkışmış sığ bir hikaye değil hayat. Bilmek için öğrenmek gerekir sonuçta.  Ben özellikle fotoğrafla ilgilenen yeni jenerasyonun daha yaratıcı ve başarılı işler yapacağını düşünüyorum.

  • İkinci klasik bir sorumuz daha olacak. Nikon mu yoksa Canon mu kullanıyorsunuz ? Neden bu markayı tercih ettiniz ?

Klasik bir cevap vereyim o zaman. Aslında makina sadece bir araçtır fotoğraf için.

İlk dijitale Nikon ile geçtim. Şimdi Canon ve Hasselblad kullanıyorum. Tabi bir çok bileşen var ama iyi optikler kullanmaktır önceliğim. Profesyonel alanda bu markaların bir çoğu iyi çözümler sunuyorlar kullanıcıya.